Umetna inteligenca je zmožnost stroja, da izkazuje človeške lastnosti, kot so mišljenje, učenje, načrtovanje in kreativnost.

Umetna inteligenca omogoča tehničnim sistemom, da zaznavajo okolje, obdelajo, kar zaznajo, in rešijo problem, pri čemer ravnajo v skladu z določenim ciljem. Računalnik sprejema podatke, ki so predhodno pripravljeni, ali pa jih zbere sam s senzorji, denimo kamero, jih obdela in se odzove.
Sistemi, ki delujejo na podlagi umetne inteligence, lahko na podlagi analize učinkov svojih predhodnih dejanj do določene mere samostojno prilagajajo svoje vedenje.
Kako umetna inteligenca deluje?
UI deluje na različne načine, odvisno od vrste aplikacije in uporabljene tehnologije, vendar pa se lahko splošno opredeli kot proces uporabe algoritmov in statističnih modelov za izvajanje nalog, ki bi jih običajno opravljali ljudje.
Ena od osnovnih metod UI je strojno učenje, pri katerem se algoritmi učijo iz velikih količin podatkov in iz tega izluščijo vzorce in pravila. To lahko vključuje različne tehnike, kot so nadzorovano učenje, nenadzorovano učenje, ojačevalno učenje in globoko učenje, ki uporabljajo različne vrste matematičnih modelov za napovedovanje, klasifikacijo ali generiranje novih podatkov.


UI lahko uporabljamo v različnih aplikacijah, kot so avtomatizacija procesov, analiza podatkov, prepoznavanje vzorcev, naravni jezikovni procesiranje, računalniški vid, avtomatsko klasificiranje in priporočilni sistemi. Odvisno od uporabe, UI lahko deluje samostojno ali pa deluje v povezavi z drugimi tehnologijami, kot so senzorji, robotika in IoT naprave.
Vse tehnologije umetne inteligence se vedno bolj razvijajo in izboljšujejo, zato se pričakuje, da bodo imeli v prihodnosti še širšo uporabo in pomembno vlogo v našem vsakdanjem življenju.